Slavnostní představení pro seniory
Jako každý rok, i letos se Kontakt připojil ke kampani Světového dne proti násilí na seniorech. Také letos pro liberecké seniory zorganizoval slavnostní představení v Divadle F. X. Šaldy, tentokrát s nadmíru zajímavým programem, který byl sestavený z árií českých oper. Představení s názvem “Česká opera gala” bylo také příspěvkem divadla k roku 2014 jako k Roku české hudby. Zcela zaplněné divadlo si vyslechlo nejprve zahajovací projevy. Ředitel Kontaktu Michael Dufek připomenul aktuálnost problematiky násilí na seniorech, po něm se ujal slova náměstek primátorky pro školství, kulturu a sociální oblast Kamil Jan Svoboda, který seniory pozdravil jménem svým i jménem města. Poté se s libereckými seniory rozloučil ředitel divadla Martin Otava, který odchází do divadla J. K. Tyla v Plzni.
Pak již nastoupil na svá místa orchestr pod vedením dirigenta Františka Babického, aby doprovodil sólisty divadla Věru Poláchovou, Martina Šrejmu a Pavla Vančuru. Zazněly árie z oper Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, Hubička, Tajemství, z díla Antonína Dvořáka Rusalka, Dvě vdovy, Jakobín a z díla Viléma Blodka V studni. Po každé árii následoval bouřlivý potlesk a volání “bravo”, po árii Jeníka z Prodané nevěsty si senioři dokonce “vytleskali” přídavek již před přestávkou. Martin Šrejma si k němu na jeviště přizval Pavla Vančuru a oba zazpívali duet Jeníka a Kecala z Prodané nevěsty. Stejně nádherná atmosféra panovala i po přestávce, o dojemné zakončení se postaral Pavel Vančura a sbor divadla árií vodníka a písní “Květiny bílé na cestě” z Dvořákovy Rusalky. Sólisté i dirigent byli po koncertu právem odměněni dlouhotrvajícím potleskem a také nádhernými kyticemi.
Liberečtí senioři byli koncertem nadšeni, při odchodu z divadla se ze všech stran ozývala slova chvály a konstatování, že máme být opravdu na co hrdí, protože naše operní tvorba s českou tradicí představuje světovou špičku.
Pracovníci Kontaktu ještě dodatečně děkují všem dobrovolníkům z Dobrovolnického centra AMIKUS a pracovníkům Komunitních prací, díky jejichž pomoci si tento zážitkový kulturní “bonbonek” mohli dopřát také senioři z domů s pečovatelskou službou v Liberci, pro které by jinak návštěva divadla byla nerealizovatelná.
Toto představ



















