Prohlížíte archivovaný web z 25.3.2019. Aktuální informace KSK Liberec naleznete na oficiální stránce www.ksk-liberec.cz

S dětmi na víkend v Holanech – to byl letní pobyt 2019

Na poslední květnový víkend (pátek 24. – neděle 26. 5. 2019) připravil Kontakt pro 25 dětí další letní pobyt v krásném prostředí rekreačního střediska Jachta Holany poblíž České Lípy. Bezplatně tak mohly do přírody za poznáním i dobrodružstvím vyjet liberecké děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, jejichž rodiny by jim takový zážitek mohli jen stěží umožnit. S dětmi se vydali na víkend plný her, soutěží, sportovních aktivit a poznání 4 lektoři. Mezi nimi také dobrovolník DC Amikus při Kontaktu Matěj Kovalevský, který každoročně zajišťuje potřebný mužský sociální vzor celé skupině a u dětí je velmi oblíbený. Pobytu se zúčastnily děti na doporučení Oddělení kurátorské činnosti Magistrátu města Liberce, děti z oslovených a spolupracujících libereckých základních škol, nebo ty, které se o projektu dozvěděly např. z webových stránek nebo prostřednictvím terénních pracovníků.

Ale již k samotnému pobytu… Kemp je obklopen krásnou přírodou s rybníky a nedalekým městysem. Děti byly v chatkách ubytovány po 4 na pokoji s ohledem na rodinné nebo kamarádské vztahy a samozřejmě zvlášť děvčata a chlapci. Po ubytování se seznámily s lektory a programem pobytu a také s pravidly, která se striktně dodržovala po celou dobu pobytu. Během pátečního programu si děti užily spoustu seznamovacích, vědomostních, výtvarných a sportovních her, které spolu s chováním a udržováním pořádku byly hodnoceny body, které se na konci pobytu vyhodnotili.

Sobotní program byl nabitý. Dopoledne se neslo v duchu sportovního pětiboje, který obsahoval různé sportovní discipliny. Děti byly soutěživé, ale i tak si mezi sebou navzájem fandily a menším dětem pomáhaly. Po obědě a odpočinku, při kterém jsme přečkali menší bouřku, pokračoval program pěším výletem na skalní tvrz Jiljov. Cestu jsme si vyplnili různými pochodovými hrami, prohlédli si v ohradě koně a nakonec vystoupali na zříceninu ze 14. století. I ty nejmenší děti výlet fyzicky zvládly a po návratu do kempu měly ještě spoustu sil nasbírat suché dříví na rozdělání ohně. K večeři jsme si při krásném západu slunce opekli buřty a věnovali se večerním hravým aktivitám zaměřeným na budování kolektivního ducha.

Dny rychle plynuly a už tu byla neděle, odjezdový den. Dopoledne si děti zabalily věci, vyklidily chatky a vydaly se spolu s lektory na procházku kolem Milčanského rybníku. Opět pro ně byla připravena řada aktivit, úkolů a her. Procházka byla zaměřena na pozorování a poznávání přírody. Po obědě nastala významná část pobytu, kdy se rozhodovalo o vítězích s nejvyšším počtem bodů.  Tři nejúspěšnější děti dostaly sladkou odměnu v podobě bonbonů a drobných hraček. Všechny děti potom dostaly na památku diplom za účast s knížkou „101 tipů jak přežít v přírodě“ a diplom za účast.

Díky krásnému prostředí, dobrému jídlu, kamarádským dětem a trpělivým lektorům byl i letos prodloužený víkend v kempu plný legrace a báječných zážitků. Cestou zpět dohnala děti únava a skoro všechny v autobusu usnuly.

Pečlivě připravený, intenzivní program jistě pomohl dětem poznat a přiučit se spoustu nového a do jejich života užitečného. Poděkování patří všem lektorům, kteří se na realizaci pobytu podíleli, dobrovolníkovi Matějovi za jeho přístup k dětem a také všem dalším, díky kterým mohl být projekt realizován. :-)

Projekt byl finančně podpořen z rozpočtu Libereckého kraje.

Editor tohoto článku